Organik

Organik Zeytin İle Normal Zeytin Arasındaki Fark

Ağaçta yetişen zeytinleri ham olarak kurallarına göre evde su tuz ve limon ya da limon tuzu ile kendimiz işleme sokarak yaparsak ne ala gönül rahatlığıyla yiyebiliriz. Yeşil siyahı salamurası sele si nefis olur. Ama marketlerden aldığımızda içine ne koydukları hangi sağlığa zararlı koruyucu kullandıklarını bilmemiz çok zor.

Doğal yapım zeytinlerde mutlaka ton farkı çekirdeklerinde kahverenginin tonları mevcuttur. Dışarıdan aldıklarımız daha siyah çekirdekleri lacivert ve koyu siyah olursa yabancı madde boya katıldığından şüphelenmeliyiz. Sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen katkı maddeleri vücudumuzda birikmekte ve atılamamaktadır. Zamanla istenmeyen hücresel yapılanmalara kötü hastalıklara sebep olmaktadır.

zeytin

Sağlıklı zeytinler görünümüyle birazda olsa ton farklı siyahla kahverengi arasında çok parlak olmayan tonlardadır. Aşırı tuzlu değildir ve yerken doğal bir tadı vardır. Daha çok bildiğimiz, üretici konumunda mümkünse köylülerden alım yapmaya özen göstermeliyiz.

Marketlerden almak zorunda isek ambalaj üzerindekileri dikkatli şekilde okumalı bol E ile başlayan ürünlere yaklaşmaktan çekinmeliyiz. Soframıza lezzet getirirken sağlığımızla oynamayalım. Her üründe olduğu gibi zeytinde de mümkün olan en doğalını bulalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir